Programy aktywizacyjne i projekty urzędu

Projekty zrealizowane

TAK DLA EKONOMII SPOŁECZNEJ

Skarżyski rynek pracy od lat zmaga się z najwyższym poziomem bezrobocia w województwie świętokrzyskim. Kluczowym problemem gospodarczym jest brak wystarczającej liczby miejsc pracy, a w wymiarze społecznym bezrobocie. Brak pracy, to brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb egzystencjonalnych, a w szerszej perspektywie ograniczenie możliwości rozwoju, brak perspektyw na  przyszłość, wykluczenie z życia społecznego.
 
Czy ekonomia społeczna w powiecie skarżyskim może być sposobem na walkę z bezrobociem i towarzyszącymi mu zjawiskami? My wierzymy, że tak: EKONOMIA SPOŁECZNA MOŻE BYĆ SKUTECZNYM NARZĘDZIEM WALKI Z BEZROBOCIEM I WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM.
Dla wszystkich osób chcących uzyskać wsparcie w ramach ekonomii społecznej proponujemy skorzystanie z MAPY WSPARCIA W PUP, gdzie znajdą Państwo niezbędne informacje na temat działań urzędu wspierających ekonomię społeczną.

MAPA WSPARCIA W PUP

Poradnictwo zawodowe

W ramach tej formy wsparcia oferujemy profesjonalne usługi naszych doradców zawodowych. Porady świadczone są w formie indywidualnej oraz grupowej.

Szkolenia z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy z elementami tworzenia spółdzielni socjalnych

odbywają się w na terenie PUP. Oparte są na autorskim programie łączącym elementy nabywania umiejętności poruszania się po rynku pracy i rozumienia zjawisk zachodzących na nimz uzyskiwaniem wiedzy na temat spółdzielni socjalnych. Zajęcia są prowadzone w małych grupach. Dzięki szkoleniu można uzyskać wiedzę na temat zakładania spółdzielni socjalnej, możliwości uzyskania na ten cel wsparcia z PUP oraz zmienić postawę wobec siebie i innych, wzmocnić wiarę w swoje możliwości i wyzwolić dotychczas skrywany potencjał umożliwiający samozatrudnienie.

Jednorazowe środki na założenie spółdzielni socjalnej

 

Refundacja składek ZUS

  • Refundacja składek ZUS
Z tej możliwości mogą skorzystać CZŁONKOWIE spółdzielni socjalnej, zarówno założyciele jaki i osoby przystępujące do spółdzielni już po jej założeniu, spełniające jednocześnie 2 warunki:
1)   są osobami w szczególnej sytuacji na rynku pracy (wymienione w art.4 ust.1 ustawy o spółdzielniach socjalnych Dz.U. z 2006r. Nr 94, poz.651 z późn.zm.)
2)   są zatrudnione w spółdzielni socjalnej na podstawie spółdzielczej umowy o pracę lub w jednej z form określonych w art.201 ustawy Prawo spółdzielcze.
Uwaga! Refundacja składek dla osób nie będących członkami spółdzielni socjalnej nie jest przewidziana w obecnie obowiązujących przepisach prawa.
 
  • Formy wsparcia

Spółdzielnie socjalne spełniające wymogi definicji pracodawcy  (zatrudniające co najmniej jednego pracownika) mogą korzystać z instrumentów i usług rynku pracy oraz działań aktywizacyjnych zleconych przez urząd z wyłączeniem Programu Aktywizacja i Integracja,  stosowanych do  osób bezrobotnych wobec których ustalono profil pomocy II.
Katalog form został określony w art. 33 ust.2c pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz.U. z 2015r. poz.149 z późn.zm.). Poszczególne formy zostały  szczegółowo zaprezentowane w poniższej publikacji:
MATRYCA POMOCY

Współpraca na rzecz rozwoju spółdzielni socjalnych założonych przez osoby prawne

Deklarowana współpraca ze strony Powiatowego Urzędu Pracy w szczególności polegać będzie na wykorzystaniu wszelkich narzędzi aktywizacji zawodowej na rzecz spółdzielni, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wszystkie podejmowane działania powinny służyć poprawie sytuacji życiowej mieszkańców powiatu skarżyskiego zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez stwarzanie nowych miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej (przede wszystkim kierowanie osób bezrobotnych należących do III profilu pomocy do podjęcia pracy).
Wsparcie obejmować może również inicjowanie i animowanie sektora ekonomii społecznej w powiecie.